Na początku września skończyła się moja umowa z Erą i musiałem wybrać nowy telefon na kolejne dwa lata. Pod uwagę brałem Nokię N95 8GB, Era MDA IV (czyli HTC Diamond) i iPhone'a. Całkiem możliwe, że zdecydowałbym się na N95 - wszystkie moje poprzednie telefony to były Nokie - ale cena była mocna zaporowa. Przy obiektywnym porównaniu specyfikacji Diamonda i iPhone ten pierwszy wypada lepiej, ceny w Erze mają porównywalne, z kolei za iPhonem przemawia o niebo lepszy interfejs użytkownika. Gdybym nie miał już ASUSa z GPSem to wybrałbym Diamonda (nawigacja w iPhone ze względu na brak map to tylko ciekawostka). I chyba prędzej czy później żałował bym tej decyzji.

OS X dla iPhone jest naprawdę wygodny, funkcjonalny i przede wszystkim spójny - zarówno w aplikacjach systemowych jak i instalowanych z App Store. Wiem, że Diamond (i zaprezentowany niedawno Samsung Omnia) mają swoje nakładki usprawniające i upiększające Windows Mobile, ale ciągle to tylko nakładki - zastępują ekran Today, podmieniają programy systemowe (np. odtwarzacz multimediów), jednak większość aplikacji wykorzystuje nadal standardowe GUI.

Trochę brakuje możliwości wysyłania MMSów. Niby można zamiast nich pisać maile, ale to nie to samo - adresat MMSa przeczyta (i zobaczy) go zazwyczaj od razu, maile sprawdza się dużo rzadziej. Drugi minus to brak możliwości uruchamiania w tle aplikacji firm trzecich. O ile systemowy Kalendarz wyświetla powiadomienia o nadchodzących terminach, to już aplikacja Todo kupiona w App Store nie. Pomimo tego, po dwóch tygodniach używania nie widzę sensownej alternatywy dla iPhone'a (chyba, że ktoś uruchomi OS X na Omnii).

Kilka programów, których używam na co dzień:


[aktualizacja 2008.10.02]

Najnowszy nabytek:
  • Track'n Trail - aplikacja zapisująca (w oparciu o GPS) przebytą trasę i umożliwiająca jej eksport do Google Earth

[aktualizacja 2008.10.06]

W serwisie fkn.pl opublikowane zostało porównanie iPhone'a i Omnii .

2 komentarze:

YarentY pisze...

Czesc Szczepan,
Nie wiedzialem ze jestes takim stalym bloggerem.

Uhh, jestem wiernym fanem iPhona :-)
Zestaw aplikacji mam podobny + 50 gierek w ktore graja moje dziecki ;-)

Chcialem sobie sciagnac
Track'n Trail - ale : not available in Ireland :-(

Ehh, zycie. Teraz czekam az moj provider odblokuje internet tethering.

Pozdrawiam,
Jarek

Szczepan Kuźniarz pisze...

Z tym "stałym bloggerem" to znaczna przesada :-)

A co do iPhone to nie masz co narzekać że niektórych aplikacji nie ma w Irlandii - macie przynajmniej prawdziwy iTunes Store, a tutaj to bliżej nieokreślona przyszłość.