O jakości sterowników HP mam jak najgorsze zdanie, więc szczególnie się nie zdziwiłem gdy moja drukarka po podłączeniu do routera przestała drukować w kolorze (przez USB działała dobrze). Zainstalowanie wszelkich aktualizacji dostępnych na stronach HP i Apple nic zmieniło, wysłałem więc zgłoszenie do pomocy technicznej HP. Okazuje się, że jest ona równie wysokiej jakości jak sterowniki - minął prawie miesiąc, a żadnej odpowiedzi nie dostałem. Pozostało znalezienie rozwiązania samemu.

Na iBooku z Tigerem używałem sterowników gimp-print (teraz noszących nazwę gutenprint), więc najpierw zerknąłem na listę obsługiwanych przez nie drukarek. Niestety nie było na niej HP DeskJet F4180.

Po sprawdzeniu kilku mniej lub bardziej trafnych wyników googlania znalazłem stronę projektu OpenPrinting . Dostępne są tam sterowniki dla ogromnej liczby drukarek, w tym - w pakiecie hpijs - dla F4180 (hura!). Do działania wymagają one filtrów Foomatic , które z kolei używają Ghostscripta . Istotna jest kolejność instalacji: najpierw Foomatic i Ghostscript, dopiero potem hpijs (w przeciwnym razie instalator hpijs zapętli się).

Na koniec trzeba zmienić sterownik w preferencjach systemowych. Co ciekawe, to wersja Foomatic/hpijs jest oznaczona jako "recommended" a nie standardowy sterownik HP.

Komplet pakietów instalacyjnych można znaleźć tutaj . Najlepiej wybrać najnowsze dostępne wersje, ja użyłem:

  • hpijs 2.7.10
  • Foomatic 2008-01-30
  • Ghostscript 8.6.1

0 komentarze: