2022-10-10

Raspberry Pi z dyskiem SSD

Jedno z moich Raspberry Pi działa z dyskiem SSD zamiast karty microSD. Nie jest to typowa konfiguracja i kiedy kilka dni temu eksperymentując z aktualizacjami popsułem system na tyle, iż jedynym rozwiązaniem wydawała się reinstalacja uświadomiłem sobie, że nie pamiętam szczegółów. Po wejściu na stronę https://www.raspberrypi.com/software/ przekonałem się, że świat Pi dość mocno zmienił się przez ostatnie lata: pojawiło się narzędzie Imager, które znacznie ułatwia taką operację. Co prawda bez karty microSD tak całkiem się nie obejdzie, ale będzie ona potrzebna tylko na chwilę. Po uruchomieniu Imagera klikamy przycisk CHOOSE OS, wybieramy z listy "Misc utility images", następnie "Bootloader" i "USB Boot". Po wybraniu docelowej karty (przycisk CHOOSE STORAGE) klikamy WRITE - na kartę trafi oprogramowanie, którego jedynym zadaniem jest skonfigurowanie bootloadera Raspberry Pi tak, aby w pierwszej kolejności próbował uruchomić system z dysku podłączonego do portu USB.
Zapis trwa dosłownie kilkanaście sekund, wyjmujemy kartę i uruchamiamy z niej Raspberry Pi. Jeżeli mamy podpięty monitor to należy poczekać aż ekran zrobi się zielony - będzie to oznaczało, że proces zapisu bootloadera zakończył się. Gdy nie mamy monitora czekamy aż zielona dioda zacznie migać.
Następnie zapisujemy na SSD obraz pełnego systemu. Jeżeli zdecydujemy się na wersję 64-bitową należy najpierw kliknąć "Raspberry Pi OS (Other)" a następnie wybrać odpowiadającą nam odmianę systemu. Jako docelowe urządzenie tym razem wskazujemy nie czytnik kart, ale dysk podpięty przez USB - warto dwa razy upewnić się, iż wybrany jest właściwy dysk. Przed rozpoczęciem zapisu warto kliknąć ikonkę koła zębatego - moim zdaniem to najciekawsza funkcja Imagera. Pozwala wybrać wiele użytecznych opcji, które zazwyczaj trzeba było konfigurować na piechotę już po nagraniu obrazu systemu na kartę lub dysk. Można m.in. ustawić nazwę hosta, włączyć dostęp przez SSH i ustawić domyślną strefę czasową.
Po kliknięciu WRITE i nieco dłuższym oczekiwaniu niż poprzednio przepinamy dysk do Raspberry Pi, wyjmujemy kartę microSD i pełni nadziei czekamy na uruchomienie się systemu. Po około minucie host pojawi się w sieci i będzie możliwe zalogowanie się przez SSH za pomocą hasła lub klucza ustawionych za pomocą Imagera.

Brak komentarzy

© The Useful Pot To Keep Things In
Maira Gall